Elektro Gitar Çözümleri

ElectricGuitar_1.png

A. Elektro Gitar - tekli K/KW hoparlör, ana PA “tarafına” mono alt-miks ile

Bu şemada bir K/KW hoparlörünün bir elektro gitar için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir   (bir Modelleme işlemcisi kullanıldığında).

Yönergeler: Gitar Modelleme İşlemcinizin çıkış fişini Hat Giriş A fişine takın. Mandolin, dobro, 12 telli gibi diğer bir akustik enstruman kullandığınızda, bunu Hat Giriş B fişine takın.  Aynı zamanda da ana PA Mikserine bağlantı yapıyorsanız, tek bir XLR mikrofon kablosu üzerinde  A+B Hat Çıkışı her iki giriş için dengeli bir miks sağlamaktadır. 

Uyarı – Hat Giriş A üzerindeki Mik/Hat (Mic/Line) sviçinin “HAT” konumuna getirildiğinden emin olun (KW modellerinde; “0”).

ElectricGuitar_2.png

B. Elektro Gitar - tekli K/KW hoparlör,  PA “tarafından” gönderilen mono geri-katlama ile  

Bu şemada, eşzamanlı olarak PA mikserden kapalı bir geri-katlamalı «  miks » alınırken  tek bir K/KW hoparlörünün bir elektro gitar için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir   (bir Modelleme işlemcisi kullanıldığında).
Yönergeler:  Gitar Modelleme İşlemcinizin çıkış fişini K/KW hoparlörünün Hat Giriş A fişine takın.  Modelleme işlemcisinin dengeli bir  XLR veya TRS çıkışlarını kullanıyor iseniz, o zaman dengeleme özelliği PA Miksere “DÖNGÜ İÇİ” yapacaktır ve hışırtı ve uğultuyu azaltacaktır. PA Mikser « geri katlama » gönderimini Hat Giriş B üzerine bağlayın ve sonrasında seviyeyi uygun olacak şekilde ayarlayın.

Uyarı – Hat Giriş A üzerindeki Mik/Hat (Mic/Line) sviçinin “HAT” konumuna getirildiğinden emin olun (KW modellerinde; “0”).

ElectricGuitar_3.png

C. Elektro Gitar - tekli K/KW hoparlör,  sahne amplifikasyonu için, sahne « doldurması » için tekli K/KW

Bu şemada, eşzamanlı olarak orkestranın geri kalanları için bir « sahne doldurma » K/KW hoparlörünü beslerken ve ilave olarak ana PA mikserini beslerken tek bir K/KW hoparlörünün bir elektro gitar için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir   (bir Modelleme işlemcisi kullanıldığında).
Yönergeler: Gitar Modelleme İşlemcinizin çıkış fişini Hat Giriş A üzerine bağlayın. Mandolin, dobro, 12 telli gibi diğer bir akustik enstruman kullandığınızda, bunu Hat Giriş B fişine takın.  A+B Hat Çıkışı tekli bir XLR kablosu üzerinde her iki giriş için dengeli bir miks sağlamaktadır.  Bu dengelenmiş Hat Çıkışı “Sahne Doldurma” hoparlörünüzün Hat Giriş B fişine bağlayınve   ve sonrasında sahne seviyesini uygun olacak şekilde ayarlayın. Hat Giriş B üzerine bir dengelenmiş signal göndermekte olduğunuz için, dengeleme özelliği pa Miksere “DÖNGÜ İÇİ” yapacak olup, hışırtı ve uğultuyu azaltacaktır.

Uyarı – Hat Giriş A üzerindeki Mik/Hat (Mic/Line) sviçinin “HAT” konumuna getirildiğinden emin olun (KW modellerinde; “0”).

ElectricGuitar_4.png

D. Elektro Gitar, Pedal ile – stereo K/KW hoparlörler, ana PA “tarafına”  stereo alt-miks ile

Bu şemada, eşzamanlı olarak ana PA mikseri için dengeli stereo beslemesi gönderirken iki adet K/KW hoparlörünün  bir elektro gitar için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir   (bir Modelleme işlemcisi kullanıldığında). 
Yönergeler: Gitar Modelleme İşlemcinizin Sol çıkışını Sol K/KW hoparlörünün Hat Giriş B ile bağlayınız ve Sağ çıkışını Sağ K/KW hoparlörünün Hat Giriş B ile bağlayınız. Bu durum, her tür stereo koroların, leslie ve ping-pong vs efektlerinin  gerçek stereo olarak sahnede duyulmasını sağlayacaktır. Eğer aynı zamanda da ana PA Mikserine de bağlanıyorsanız, her bir  hoparlörün A+B  Hat Çıkışları bir çift XLR mikrofon kablolarında dengeli bir stereo miks sağlayacaktır.

Not: Bazı kişilerin yanlışlıkla giriş kazancını “hattan” “mikrofona” değiştirmesini engellemek için mümkün olduğunca hat kaynakları için Giriş A yerine Giriş B kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

ElectricGuitar_5.png

E. Elektro Gitar - stereo K/KW hoparlörler,  PA “tarafından” gönderilen mono geri-katlama ile  

Bu şemada, eşzamanlı olarak PA mikserden kapalı bir geri-katlamalı «  miks » alınırken  ve dengeli bir stereo besleme ana PA tarafına gönderilirken iki adet K/KW sahne hoparlörünün bir elektro gitar için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir   (bir Modelleme işlemcisi kullanıldığında).
Yönergeler: Gitar Modelleme İşlemcinizin Sol çıkışını Sol K/KW hoparlörünün Hat Giriş A ile bağlayınız ve Sağ çıkışını Sağ K/KW hoparlörünün Hat Giriş A ile bağlayınız. Bu durum, her tür stereo koroların, leslie ve ping-pong vs efektlerinin  gerçek stereo olarak sahnede duyulmasını sağlayacaktır. Eğer  Efekt pedalından bir dengeli XLR veya TRS çıkışları kullanıyor iseniz, dengeleme özelleiği PA miksere « DÖNGÜ İÇİ » yapacak ve hışırtı ve uğultuyu azaltacaktır.  PA Mikseri « geri katlama » gönderimini bir adet K/KW hoparlörünün Hat Giriş B üzerine bağlayın ve basitce diğer K/KW hoparlörün Hat Giriş B üzerinden DÖNGÜ İÇİ yapın ve sonrasında ses seviyesini uygun şekilde ayarlayın.

Uyarı – Hat Giriş A üzerindeki Mik/Hat (Mic/Line) sviçinin “HAT” konumuna getirildiğinden emin olun (KW modellerinde; “0”).