Elektrik Drum Çözümleri

ElectricDrum_1.png

A. Elektronik Davul Takımı - tek K/KW hoparlör, ana PA “tarafına” mono alt-miks ile

Bu şemada, eşzamanlı olarak ana PA tarafına dengeli bir « miks » gönderirken  bir K/KW hoparlörünün bir elektronik davul takımı için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir.       

Yönergeler: Elektronik davul « modülü » çıkış fişini Hat Giriş B üzerine takın.  Aynı zamanda da ana PA Mikserine bağlantı yapıyorsanız, tek bir XLR mikrofon kablosu üzerinde  A+B Hat Çıkışı her iki giriş için dengeli bir miks sağlamaktadır. 

Not: bazı kişilerin yanlışlıkla giriş kazancını “hattan” “mikrofona” değiştirmesini engellemek için mümkün olduğunca hat kaynakları için Giriş A yerine Giriş B kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

ElectricDrum_2.png

B. Elektronik Davul Takımı -  tekli K/KW hoparlör,  PA “tarafından” gönderilen mono geri-katlama ile  

Bu şemada, eşzamanlı olarak ana PA mikserden kapalı bir geri-katlamalı «  miks » alınırken  bir K/KW hoparlörünün bir elektronik davul takımı için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir.   

Yönergeler: Elektronik davul »modülün »  ¼”çıkış fişini ¼” DI box girişi ile bağlayın ve sonrasında DI box ¼”çıkış fişini K/KW hoparlörünün Hat Giriş A ile bağlayın. DI box XLR çıkışı ana PA mikserinize tek bir XLR mikrofon kablosu üzerinde dengelenmiş bir   sinyal sağlayacaktır.    PA Mikseri « geri katlama » gönderimini Hat Giriş B üzerine bağlayın ve sonrasında ses seviyesini uygun şekilde ayarlayın..  

Uyarı – Hat Giriş A üzerindeki Mik/Hat (Mic/Line) sviçinin “HAT” konumuna getirildiğinden emin olun (KW modellerinde; “0”).

ElectricDrum_3.png

C. Elektronik Davul Takımı - tekli K/KW hoparlör,  sahne « doldurması » için tekli K/KW

Bu şemada, eşzamanlı olarak orkestranın geri kalanları için bir « sahne doldurma » K/KW hoparlörünü beslerken ve ilave olarak ana PA mikserini beslerken tek bir K/KW hoparlörünün bir elektronik davul takımı için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir

Yönergeler: Elektronik davul « modül » çıkış fişini Hat Giriş B üzerine bağlayın. A+B Hat Çıkışı tekli bir XLR kablosu üzerinde her iki giriş için dengeli bir miks sağlamaktadır.  Bu dengelenmiş Hat Çıkışı “Sahne Doldurma” hoparlörünüzün Hat Giriş B fişine bağlayın  ve sonrasında sahne seviyesini uygun olacak şekilde ayarlayın. Hat Giriş B üzerine bir dengelenmiş signal göndermekte olduğunuz için, dengeleme özelliği PA Miksere “DÖNGÜ İÇİ” yapacak olup, hışırtı ve uğultuyu azaltacaktır.

Not: bazı kişilerin yanlışlıkla giriş kazancını “hattan” “mikrofona” değiştirmesini engellemek için mümkün olduğunca hat kaynakları için Giriş A yerine Giriş B kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

ElectricDrum_4.png

D. Elektronik Davul Takımı – stereo K/KW hoparlörler, ana PA “tarafına”  stereo alt-miks ile

Bu şemada, eşzamanlı olarak ana PA mikseri için dengeli stereo beslemesi gönderirken iki adet K/KW hoparlörünün  bir elektonik davul takımı için nasıl stereo sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir.

Yönergeler: Elektronik davul « modül » sol çıkışını l Sol K/KW hoparlörünün Hat Giriş B ile ve sağ çıkışını Sağ K/KW hoparlörünün Hat Giriş B ile bağlayınız. Bu durum, her tür stereo kaydırmalarının veya efektlerin  gerçek stereo olarak sahnede duyulmasını sağlayacaktır. Eğer aynı zamanda da ana PA Mikserine de bağlanıyorsanız, her bir  hoparlörün A+B  Hat Çıkışları bir çift XLR mikrofon kablolarında dengeli bir stereo miks sağlayacaktır.

Not: bazı kişilerin yanlışlıkla giriş kazancını “hattan” “mikrofona” değiştirmesini engellemek için mümkün olduğunca hat kaynakları için Giriş A yerine Giriş B kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

ElectricDrum_5.png

E. Elektronik Davul Takımı -  stereo K/KW hoparlörler,  PA “tarafından” gönderilen mono geri-katlama ile  

Bu şemada, eşzamanlı olarak PA mikserden kapalı bir geri-katlamalı «  miks » alınırken ve ana PA üzerine bir dengelenmiş stereo besleme gönderilirken iki adet K/KW hoparlörlerinin bir elektronik davul takımı  için nasıl stereo sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir.

Yönergeler: Elektronik davul »modülün »  ¼”çıkış fişlerini ¼” stereo DI box (veya bir  çift DI boxları) girişlerine bağlayın ve sonrasıda ¼”DI box stereo çıkışlarını  sol K/KW hoparlörünün Hat Giriş A ile ve sağ K/KW hoparlörünün Hat Giriş A ile bağlayın. Bu durum, her tür stereo kaydırmalarının veya efektlerin  gerçek stereo olarak sahnede duyulmasını sağlayacaktır.  Stereo DI box XLR çıkışları ana PA mikserinize bir çift  XLR mikrofon kablosu üzerinde dengelenmiş bir   sinyal sağlayacaktır.    PA Mikseri « geri katlama » gönderimini bir hoparlörün Hat Giriş B üzerine bağlayın ve basitce diğer K/KW hoparlörün Hat Giriş B üzerinden DÖNGÜ İÇİ yapın ve sonrasında ses seviyesini uygun şekilde ayarlayın.

Uyarı – Hat Giriş A üzerindeki Mik/Hat (Mic/Line) sviçinin “HAT” konumuna getirildiğinden emin olun (KW modellerinde; “0”).

ElectricDrum_6.png

1. Tüm Davullar Subwoofer üzerine

Bu şemada bir subwoofer ilavesinin bir K/KW sahne amplifikasyon sistemine nasıl kolaylıkla yapılabildiği gösterilmektedir.Bu opsiyon dahilinde, modülden gelen davul miksinin tamamı  Subwoofer üzerine beslenmektedir. 

ElectricDrum_7.png

2. Sadece Bas Davul Subwoofer üzerine

Bu şemada bir subwoofer ilavesinin bir K/KW sahne amplifikasyon sistemine nasıl kolaylıkla yapılabildiği gösterilmektedir. Sadece bu opsiyon dahilinde  modüle gelen bas davul çıkışı  Subwoofer üzerine beslenmektedir.  

Not: Kullanıcının  her iki opsiyon ile de deneme yapmasını ve ihtiyaçlara hangi yöntemin uygun olduğununun karar verilmesini tavsiye etmekteyiz.