Akustik Gitar Çözümleri

AcousticGuitar_Concert_1.png

A. Akustik Gitar - tekli K/KW hoparlör, ana PA “tarafına” mono alt-miks ile

Bu şemada bir K/KW hoparlörünün bir akustik gitar için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir.    

Yönergeler: Akustik gitarınızın çıkış fişini Hat Giriş A fişine takın. Mandolin, dobro, 12 telli gibi diğer bir akustik enstruman kullandığınızda, bunu Hat Giriş B fişine takın.    Aynı zamanda da ana PA Mikserine bağlantı yapıyorsanız, tek bir XLR mikrofon kablosu üzerinde  A+B Hat Çıkışı her iki giriş için dengeli bir miks sağlamaktadır.

Uyarı – Hat Giriş A üzerindeki Mik/Hat (Mic/Line) sviçinin “HAT” konumuna getirildiğinden emin olun (KW modellerinde; “0”).

AcousticGuitar_Concert_2.png

B. Akustik Gitar -  tekli K/KW hoparlör,  PA “tarafından” gönderilen mono geri-katlama ile  

Bu şemada, eşzamanlı olarak PA mikserden kapalı bir geri-katlamalı «  miks » alınırken  tek bir K/KW hoparlörünün bir akustik elektro gitar için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir.

Yönergeler:  Akustik gitarınızın ¼” çıkış fişini DI box ¼” girişine bağlayın ve DI box ¼” çıkışını K/KW hoparlörünün Hat Giriş A fişine takın.  DI box XLR çıkışı tek bir XLR mikrofon kablou üzerinde PA mikser için dengeli bir sinyal sağlayacaktır. kullanıyor iseniz, o zaman dengeleme özelliği PA Miksere “DÖNGÜ İÇİ” yapacaktır ve hışırtı ve uğultuyu azaltacaktır. PA Mikser « geri katlama » gönderimini Hat Giriş B üzerine bağlayın ve sonrasında seviyeyi uygun olacak şekilde ayarlayın.  

Uyarı – Hat Giriş A üzerindeki Mik/Hat (Mic/Line) sviçinin “HAT” konumuna getirildiğinden emin olun (KW modellerinde; “0”).

AcousticGuitar_Concert_3.png

C. Akustik Gitar -  tekli K/KW hoparlör,  sahne amplifikasyonu için, sahne « doldurması » için tekli K/KW

Bu şemada, eşzamanlı olarak orkestranın geri kalanları için bir « sahne doldurma » K/KW hoparlörünü beslerken ve ilave olarak ana PA mikserini beslerken tek bir K/KW hoparlörünün bir akustik elektro gitar için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir  

Yönergeler: Akustik gitar çıkış fişini Hat Giriş A üzerine bağlayın. Mandolin, dobro, 12 telli gibi diğer bir akustik enstruman kullandığınızda, bunu Hat Giriş B fişine takın.  A+B Hat Çıkışı tekli bir XLR kablosu üzerinde her iki giriş için dengeli bir miks sağlamaktadır.  Bu dengelenmiş Hat Çıkışı “Sahne Doldurma” hoparlörünüzün Hat Giriş B fişine bağlayınve   ve sonrasında sahne seviyesini uygun olacak şekilde ayarlayın. Hat Giriş B üzerine bir dengelenmiş signal göndermekte olduğunuz için, dengeleme özelliği PA Miksere “DÖNGÜ İÇİ” yapacak olup, hışırtı ve uğultuyu azaltacaktır.

Uyarı – Hat Giriş A üzerindeki Mik/Hat (Mic/Line) sviçinin “HAT” konumuna getirildiğinden emin olun (KW modellerinde; “0”).

AcousticGuitar_Concert_4.png

D. Akustik Gitar Pedal  ile – stereo K/KW hoparlörler, ana PA “tarafına”  stereo alt-miks ile

Bu şemada, eşzamanlı olarak ana PA mikseri için dengeli stereo beslemesi gönderirken iki adet K/KW hoparlörünün  bir akustik elektro gitar için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir.     

Yönergeler: Stereo efekt pedalının Sol çıkışını Sol K/KW hoparlörünün Hat Giriş B ile bağlayınız ve Sağ çıkışını Sağ K/KW hoparlörünün Hat Giriş B ile bağlayınız. Bu durum, her tür stereo koroların, leslie ve ping-pong vs efektlerinin  gerçek stereo olarak sahnede duyulmasını sağlayacaktır. Eğer aynı zamanda da ana PA Mikserine de bağlanıyorsanız, her bir  hoparlörün A+B  Hat Çıkışları bir çift XLR mikrofon kablolarında dengeli bir stereo miks sağlayacaktır.

Not: bazı kişilerin yanlışlıkla giriş kazancını “hattan” “mikrofona” değiştirmesini engellemek için mümkün olduğunca hat kaynakları için Giriş A yerine Giriş B kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

AcousticGuitar_Concert_5.png

E. Akustik Gitar  Pedal ile - stereo K/KW hoparlörler,  PA “tarafından” gönderilen mono geri-katlama ile  

Bu şemada, eşzamanlı olarak PA mikserden kapalı bir geri-katlamalı «  miks » alınırken  ve dengeli bir stereo besleme ana PA tarafına gönderilirken iki adet K/KW sahne hoparlörünün stereo efekt pedalı ile kullanılan bir akustik elektro gitar için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir.  

Yönergeler: Stereo efekt pedalının Sol çıkışını Sol K/KW hoparlörünün Hat Giriş A ile bağlayınız ve Sağ çıkışını Sağ K/KW hoparlörünün Hat Giriş A ile bağlayınız. Bu durum, her tür stereo koroların, leslie ve ping-pong vs efektlerinin  gerçek stereo olarak sahnede duyulmasını sağlayacaktır. Eğer  Efekt pedalından bir dengeli XLR veya TRS çıkışları kullanıyor iseniz, dengeleme özelliği PA miksere « DÖNGÜ İÇİ » yapacak ve hışırtı ve uğultuyu azaltacaktır.  PA Mikseri « geri katlama » gönderimini bir adet K/KW hoparlörünün Hat Giriş B üzerine bağlayın ve basitce diğer K/KW hoparlörün Hat Giriş B üzerinden DÖNGÜ İÇİ yapın ve sonrasında ses seviyesini uygun şekilde ayarlayın.

Uyarı – Hat Giriş A üzerindeki Mik/Hat sviçinin “HAT” konumuna getirildiğinden emin olun (KW modellerinde; “0”).

AcousticGuitar_Solo_1.png

A. Akustik Gitar & Vokal Mikrofon - tek K/KW hoparlör

Bu şema, akustik elektro gitarın ve vokal mikrofonun nasıl tek bir K/KW hoparlörü kullanılarak alt-mikslendiğini göstermektedir.

Yönergeler: Standart bir XLR-XLR kablo kullanarak mikrofonu Mik/Hat Giriş A üzerine bağlayın. Standart bir ¼” Fiş - Fiş kablosu kullanarak akustik elektro gitarı Giriş B üzerine bağlayın.   

İPUCU – Hat Giriş A üzerindeki Mic/Hat (Mic/Line) svicinin “MIK” olarak ayarlandığından emin olun   (KW modelleri için, ya “24” veya “36” olarak seçin).

AcousticGuitar_Solo_2.png

B. Akustik Gitar & Vokal Mikrofon - tek K/KW hoparlör, artı Sahne Monitörü 

Bu şema, eşzamanlı olarak bir K/KW yer monitörüne besleme gönderilir iken akustik elektro gitarın ve vokal mikrofonun nasıl tek bir K/KW hoparlörü kullanılarak alt-mikslendiğini göstermektedir.

Yönergeler: Standart bir XLR-XLR kablo kullanarak mikrofonu Mik/Hat Giriş A üzerine bağlayın. Standart bir ¼” Fiş - Fiş kablosu kullanarak akustik elektro gitarı Giriş B üzerine bağlayın.  A+B Hat Çıkışı tek bir XLR kablo üzerinde her iki giriş için dengeli bir miks sağlamaktadır. Bu dengeli  Hat Çıkışını “Sahne Monitörü“ hoparlörünüzün Hat Giriş B üzerine bağlayın ve sahne seviyenizi uygun olacak şekilde ayarlayın. 

İPUCU: bazı kişilerin yanlışlıkla giriş kazancını “hattan” “mikrofona” değiştirmesini engellemek için mümkün olduğunca hat kaynakları için Giriş A yerine Giriş B kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.   

AcousticGuitar_Solo_3.png

C. Akustik Gitar& Vokal Mikrofon - tek K/KW hoparlör, artı Subwoofer

Bu şema, eşzamanlı olarak bir K/KW Subwoofer tarafına besleme gönderilir iken tek bir akustik elektro gitarın ve vokal mikrofonun nasıl tek bir K/KW hoparlörü kullanılarak alt-mikslendiğini göstermektedir.  

Yönergeler: Standart bir XLR-XLR kablo kullanarak mikrofonu Mik/Hat Giriş A üzerine bağlayın. Standart bir ¼” Fiş - Fiş kablosu kullanarak elektrik akustik gitarı Giriş B üzerine bağlayın.  A+B Hat Çıkışı tek bir XLR kablo üzerinde her iki giriş için dengeli bir miks sağlamaktadır. Bu dengeli A+B Hat Çıkışını K/KW Subwoofer Hat Giriş A üzerine bağlayın ve sahne seviyenizi uygun olacak şekilde ayarlayın.  

İPUCU – Hat Giriş A üzerindeki Mic/Hat (Mic/Line) svicinin “MIK” olarak ayarlandığından emin olun   (KW modelleri için, ya “24” veya “36” olarak seçin).

AcousticGuitar_Solo_4.png

D. Akustik Gitar & Vokal Mikrofon - tek K/KW hoparlör, artı Sub & Sahne  Monitörü

Bu şema, eşzamanlı olarak bir K/KW Subwoofer VE bir K/KW sahne monitörü tarafına besleme gönderilir iken akustik elektro gitar ve vokal mikrofonun nasıl tek bir K/KW hoparlörü kullanılarak alt-mikslendiğini göstermektedir.   

Yönergeler: Standart bir XLR-XLR kablo kullanarak mikrofonu Mik/Hat Giriş A üzerine bağlayın. Standart bir ¼” Fiş - Fiş kablosu kullanarak akustik elektro gitarı Giriş B üzerine bağlayın.  A+B Hat Çıkışı tek bir XLR kablo üzerinde her iki giriş için dengeli bir miks sağlamaktadır. Bu dengeli A+B Hat Çıkışını K/KW Subwoofer Hat Giriş A üzerine bağlayın ve sonrasında Giriş A “DÖNGÜ İÇİ“ olarak K/KW sahne monitörü Hat Giriş B üzerine bağlayın.   Sahne seviyenizi uygun olacak şekilde ayarlayın.  

İPUCU: bazı kişilerin yanlışlıkla giriş kazancını “hattan” “mikrofona” değiştirmesini engellemek için mümkün olduğunca hat kaynakları için Giriş A yerine Giriş B kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.  

AcousticGuitar_Solo_5.png

E. Akustik Gitar & Vokal Mikrofon - stereo K/KW hoparlör

Bu şema, stereo efekt işlemci ile beraber kullanılan bir elektrik akustik gitarın ve vokal mikrofonun nasıl  bir çift  K/KW hoparlörleri kullanılarak alt-mikslendiğini göstermektedir

Yönergeler: Gitar efektleri işlemcisinin stereo fiş çıkışlarını kullanarak “Sol” çıkışı sol K/KW hoparlör üzerindeki Hat Giriş B üzerine bağlayın ve « Sağ » çıkışı sağ K/KW hoparlör üzerindeki Hat Giriş B üzerine bağlayın. Bu, her tür stereo koroların,  leslie, ping-pong efktlerinin tam stereo olarak duyulmasını sağlayacaktır.  Herhangi bir  K/KW hoparlörün Mik/Hat Giriş A üzerine mikrofonu bağlayın ve « Giriş A DÖNGÜ İÇİ » kullanarak diğer hoparlörün Giriş A üzerine basitce  Mik/Hat Giriş A üzerine bağlayın. 

İPUCU – Hat Giriş A üzerindeki Mic/Hat (Mic/Line) svicinin “MIK” olarak ayarlandığından emin olun   (KW modelleri için, ya “24” veya “36” olarak seçin).

AcousticGuitar_Solo_6.png

F. Akustik Gitar & Vokal Mikrofon - stereo K/KW hoparlör, artı Sub ve Sahne  Monitörü

Bu şema, stereo armonizör ile kullanılan bir akustik elektro gitarın ve bir vokal mikrofonun stereo armonizör üzerinden çalışırken nasıl her ikisininde tek bir K/KW hoparlörü kullanılarak alt-mikslendiğini göstermektedir

Yönergeler: Vokal Armonizör üzerindeki fiş çıkışlarını kullanarak « Sol » çıkışı sol  K/KW hoparlörünün Hat Giriş A üzerine bağlayın ve « Sağ » çıkışı sağ  K/KW hoparlörünün Hat Giriş A üzerine bağlayın. Gitar Efektleri işlemcisi üzerindeki, stereo fiş çıkışlarını kullanarak  « Sol » çıkışı sol  K/KW hoparlörünün Hat Giriş B üzerine bağlayın ve « Sağ » çıkışı sağ  K/KW hoparlörünün Hat Giriş B üzerine bağlayın. Bu, her tür stereo koroların,  leslie, ping-pong efktlerinin tam stereo olarak duyulmasını sağlayacaktır.  “Giriş A, DÖNGÜ İÇİ” kullanarak basitce diğer hoparlörün Mik/Hat Giriş A üzerine bağlayın.   Org üzerindeki   stereo fiş çıkışlarını kullanarak “Sol” çıkışı sol K/KW hoparlör üzerindeki Hat Giriş B üzerine bağlayın ve « Sağ » çıkışı sağ K/KW hoparlör üzerindeki Hat Giriş B üzerine bağlayın. Bu, her tür stereo koroların,  leslie, ping-pong efktlerinin tam stereo olarak duyulmasını sağlayacaktır. A+B Hat Çıkışı tek bir XLR kablo üzerinde her iki girişin dengeli bir miksini sağlamaktadır.  Bu dengelenmiş A+B Hat Çıkışını   K/KW Subwoofer Hat Giriş A üzerine bağlayın ve sonrasında Giriş A « DÖNGÜ İÇİ » ile K/KW sahne monitörünün Hat Giriş B ile bağlayın. Sahne seviyenizi uygun olacak şekilde ayarlayın.    

İPUCU – Hat Giriş A üzerindeki Mik/Hat (Mic/Line) sviçinin “HAT” konumuna getirildiğinden emin olun (KW modellerinde; “0”).