Akustik Drum Çözümleri

AcousticDrum_1.png

A. Akustik Davul Takımı - tek K/KW hoparlör, ana PA “tarafına” mono alt-miks ile

Bu şemada, eşzamanlı olarak ana PA tarafına dengeli bir « miks » gönderirken  bir K/KW hoparlörünün bir alt miks yapılmış akustik davul takımı için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir.      

Yönergeler: Alt mikserinizin çıkış fişini k/KW hoparlörünüzün Hat Giriş B üzerine takın.  Aynı zamanda da ana PA Mikserine bağlantı yapıyorsanız, tek bir XLR mikrofon kablosu üzerinde  A+B Hat Çıkışı her iki giriş için dengeli bir miks sağlamaktadır. 

Not: bazı kişilerin yanlışlıkla giriş kazancını “hattan” “mikrofona” değiştirmesini engellemek için mümkün olduğunca hat kaynakları için Giriş A yerine Giriş B kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

AcousticDrum_2.png

B. Akustik Davul Takımı -  tekli K/KW hoparlör,  PA “tarafından” gönderilen mono geri-katlama ile  

Bu şemada, eşzamanlı olarak PA mikserden kapalı bir geri-katlamalı «  miks » alınırken  bir K/KW hoparlörünün bir alt miks yapılmış akustik davul takımı için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir. 

Yönergeler: Alt mikserinizin çıkış fişini K/KW hoparlörünün Hat Giriş A ile bağlayın. Alt mikserinizden dengelenmiş bir   XLR veya TRS çıkışı kullanıyor iseniz, dengeleme özelliği PA Mikser üzerinde « DÖNGÜ İÇİ » yapacak ve hışırtı ve uğultuyu azaltacaktır.  PA Mikseri « geri katlama » gönderimini Hat Giriş B üzerine bağlayın ve sonrasında ses seviyesini uygun şekilde ayarlayın..  

Uyarı – Hat Giriş A üzerindeki Mik/Hat (Mic/Line) sviçinin “HAT” konumuna getirildiğinden emin olun (KW modellerinde; “0”).

AcousticDrum_3.png

C. Akustik Davul Takımı - tekli K/KW hoparlör,  sahne « doldurması » için

Bu şemada, eşzamanlı olarak orkestranın geri kalanları için bir « sahne doldurma » K/KW hoparlörünü beslerken ve ilave olarak ana PA mikserini beslerken tek bir K/KW hoparlörünün bir alt mikslenmiş akustik davul takımı için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir.   

Yönergeler: Alt mikserinizin çıkış fişini K/KW hoparlörünüzün Hat Giriş B üzerine bağlayın. A+B Hat Çıkışı tekli bir XLR kablosu üzerinde her iki giriş için dengeli bir miks sağlamaktadır.  Bu dengelenmiş Hat Çıkışı “Sahne Doldurma” hoparlörünüzün Hat Giriş B fişine bağlayın  ve sonrasında sahne seviyesini uygun olacak şekilde ayarlayın. Hat Giriş B üzerine bir dengelenmiş signal göndermekte olduğunuz için, dengeleme özelliği PA Miksere “DÖNGÜ İÇİ” yapacak olup, hışırtı ve uğultuyu azaltacaktır.

Not: bazı kişilerin yanlışlıkla giriş kazancını “hattan” “mikrofona” değiştirmesini engellemek için mümkün olduğunca hat kaynakları için Giriş A yerine Giriş B kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

AcousticDrum_4.png

D. Akustik Davul Takımı – stereo K/KW hoparlörler, ana PA “tarafına”  stereo alt-miks ile

Bu şemada, eşzamanlı olarak ana PA mikseri için dengeli stereo beslemesi gönderirken iki adet K/KW hoparlörünün  bir alt mikslenmiş davul takımı için nasıl stereo sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir.     

Yönergeler: Alt mikserinizin stereo çıkışlarını Sol K/KW hoparlörünün Hat Giriş B ile ve Sağ K/KW hoparlörünün Hat Giriş B ile bağlayınız. Bu durum, her tür stereo kaydırmalarının veya efektlerin  gerçek stereo olarak sahnede duyulmasını sağlayacaktır. Eğer aynı zamanda da ana PA Mikserine de bağlanıyorsanız, her bir  hoparlörün A+B  Hat Çıkışları bir çift XLR mikrofon kablolarında dengeli bir stereo miks sağlayacaktır.

Not: bazı kişilerin yanlışlıkla giriş kazancını “hattan” “mikrofona” değiştirmesini engellemek için mümkün olduğunca hat kaynakları için Giriş A yerine Giriş B kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

AcousticDrum_5.png

E. Akustik Davul Takımı - stereo K/KW hoparlörler, PA “tarafından” gönderilen mono geri-katlama ile  

Bu şemada, eşzamanlı olarak PA mikserden kapalı bir geri-katlamalı «  miks » alınırken ve dengeli bir stereo besleme ana PA mikserine gönderilirken    iki adet K/KW sahne hoparlörünün bir alt mikslenmiş akustik davul takımı  için nasıl sahne amplifikasyonu sağlayabileceğini göstermektedir.  

Yönergeler: Alt mikserinizin stereo çıkışlarını Sol K/KW hoparlörünün Hat Giriş A ile ve Sağ K/KW hoparlörünün Hat Giriş A ile bağlayınız. Bu durum, her tür kaydırmaların veya efektlerin  gerçek stereo olarak sahnede duyulmasını sağlayacaktır. Eğer aynı zamanda da ana PA Mikserine de bağlanıyorsanız, her bir  hoparlörün A+B  Hat Çıkışları bir çift XLR mikrofon kablolarında dengeli bir stereo miks sağlayacaktır.Eğer  Alt mikserden bir dengeli XLR veya TRS çıkışları kullanıyor iseniz, dengeleme özelliği PA miksere « DÖNGÜ İÇİ » yapacak ve hışırtı ve uğultuyu azaltacaktır.  PA Mikseri « geri katlama » gönderimini bir adet K/KW hoparlörünün Hat Giriş B üzerine bağlayın ve basitce diğer K/KW hoparlörün Hat Giriş B üzerinden DÖNGÜ İÇİ yapın ve sonrasında ses seviyesini uygun şekilde ayarlayın.  

Uyarı – Hat Giriş A üzerindeki Mik/Hat sviçinin “HAT” konumuna getirildiğinden emin olun (KW modellerinde; “0”).

AcousticDrum_6.png

1. Tüm Davullar Subwoofer üzerine

Bu şemada bir subwoofer ilavesinin bir K/KW sahne amplifikasyon sistemine nasıl kolaylıkla yapılabildiği gösterilmektedir.Bu opsiyon dahilinde, alt mikserden gelen davul miksinin tamamı  Subwoofer üzerine beslenmektedir. 

AcousticDrum_7.png

2. Sadece Bas Davul Subwoofer üzerine

Bu şemada bir subwoofer ilavesinin bir K/KW sahne amplifikasyon sistemine nasıl kolaylıkla yapılabildiği gösterilmektedir. Sadece bu opsiyon dahilinde  alt mikserden gelen bas davul çıkışı  Subwoofer üzerine beslenmektedir.  

Not: Kullanıcının  her iki opsiyon ile de deneme yapmasını ve ihtiyaçlara hangi yöntemin uygun olduğununun karar verilmesini tavsiye etmekteyiz.